Klubokawiarnia dla Białoszewskiego

Posted: 6 grudnia 2012 in Uncategorized

wystawa

W dawnej ciepłowni przy ul. Garibaldiego 5 a koło Ronda Wiatraczna trwa meblowanie. Tam gdzie kiedyś buzowały piece ogrzewające wodę dla pobliskiego osiedla, a potem działały laboratorium, warsztat i magazyn, dziś instaluje się klubokawiarnia dedykowana Mironowi Białoszewskiemu oraz mieszkańcom Grochowa. „To manifestacja mojej osobistej fascynacji twórczością poety oraz jego filozofią życiową. Miron często bywał w okolicy i wrażenia ze swoich wędrówek zapisywał w wierszach, prozie poetyckiej, dzienniku. Kiedy odkryłem, że muza Białoszewskiego, pierwowozór tytułowej bohaterki słynnego „Kabaretu Kici Koci”, była mieszkanka Grochowa, wiedziałem, że muszę zapożyczyć od niej nazwę dla lokalu” – wyjaśnia Cezary Polak, twórca klubokawiarni Kicia Kocia, dziennikarz, szef Kolektywu „Leciem na Grochów”.

Dodaje, że Kicia Kocia będzie nieformalnym domem kultury, otwartym na działania artystyczne oraz inicjatywy społeczne. W 130-metrowym lokalu odbywać się będą m.in. spotkania literackie, pokazy filmowe, kameralne koncerty, spektakle teatralne, prelekcje i debaty o przeszłości i przyszłości Pragi-Południe, warsztaty artystyczne dla dzieci, potańcówki tematyczne oraz dancingi. Będzie też czytelnia i wymienialnia książek. Startują w listopadzie multimedialnym festiwalem Mirona Białoszewskiego, którego gościem będą m.in. legendarna „Kicia Kicia”, Tadeusz Sobolewski, reżyser Andrzej Barański.

Wystrój lokal nawiązuje do czasów budowy powstania budynku oraz jego industrialnego charakteru, pochodzi z recyklingi i upcyklingu. Bufet skonstruowany został z płyty OSB oraz peerelowskich luksferów odzyskanych z rozebranej ścianki działowej, zaś miniestrada z europalet. Inne meble – fotele Chierowskiego, krzesła muszelki i patyczaki, wersalka ŁAD, meblościanka – trafiły do Kici Koci z przyśmietnikowych wystawek w dzielnicy oraz grochowskich mieszkań. Do skonstruowania wieszaków posłużyły osłony ze zdezelowanej lodówki. W przylegającym do budynku ogródku (latem będą tu leżaki, plenerowe kino, leżaki, boisko do kometki i muzyczno-literacka scena pod akacjami) można oglądać efekty niedawnych warsztatów land artu: grządki z europalet, fotel-trawnik oraz girlandy ziół i kwiatów rosnących w plastikowych butelkach po wodzie mineralnej.

Ale w „Kici Koci” będzie można znaleźć nie tylko strawę duchową, ale i coś dla ciała: wegetariańskie i ekologiczne jedzenie, kawę i herbatę fair trade, lokalne piwa i wina, nalewki i wódki smakowe. „Chcemy żeby „Kicia Kocia” była miejscem spotkań i integracji, współtworzonym przez mieszkańców Grochowa i całej Warszawy. Będziemy udostępniać lokal artystom, animatorom oraz wszystkim inicjatorm ciekawym inicjatyw społecznych i kulturalnych”.

za: sohofactory.pl/blog

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s